organizacja wystaw fotograficznych kuratorstwo konkurs galeria poznań olsztyn

Kulisy obrad jury XI Otwartych Mistrzostw Fotograficznych 2015

Gdy wrzucicie do jednego kotła: budzik bez wyłącznika, poduszkę, książkę o filozofii zen, pracoholika i przeziębienie nie powstanie z tego nic kojącego. Ale kto powiedział, że najlepsze pomysły i wybory powstają z połączenia łatwych rzeczy w nieskomplikowanych sytuacjach? Gierałtowski, Wieliczko, Omulecki, Marcinkowski i Staszak zamknięci na sześć godzin w jednym pomieszczeniu, zasileni jedynie kawą i ciastkami przeszli ciężką drogę do zgody. Poza jednogłosem co do serii fotografii bez tytułu Iwetty Gintowt-Paprockiej. Nie potrzebowaliśmy żadnej dyskusji. Przy każdej innej głosowaliśmy po trzykroć, nie mogąc ustalić, jak w “Rejsie” Piwowskiego metody wybierania metody głosowania. Ale przecież to jest sól jurorskiej ziemi. Dobranie jurorów, by dyskutowali ze sobą przerzucając się w tę i z powrotem argumentami, odszczekiwali sobie słowiczym tonem jest w konkursach pierwszorzędnym zadaniem organizatora. Bo czy wyobrażacie sobie w jednym pomieszczeniu poduszki, kołdry, pidżamy, ciepłą herbatę i kołysanki? Wiem, wyobrażacie sobie, takie zestawienie istnieje i nazywa się “sypialnią”. Ale Otwarte Mistrzostwa Fotograficzne sypialnią nigdy nie były i nie będą. To krew, pot i łzy. A wszystko po to, by wybrać fotografie najlepsze z nadesłanych.

Poniżej press-pack od organizatora.

Jury Otwartych Mistrzostw Fotograficznych Olsztyn 2015 w składzie: Krzysztof Gierałtowski, Igor Omulecki, Marek Marcinkowski, Paweł Staszak /Plan F/ oraz Mieczysław Wieliczko podczas obrad w Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie dnia 16 października 2015 roku, po zapoznaniu się z 528 pracami, które spełniły wymogi regulaminowe postanowiło przyznać następujące nagrody następującym uczestnikom:

Grand Prix Nagroda Prezydenta Miasta Olsztyn Piotra Grzymowicza  otrzymała Iwetta Gintowt-Paprocka, Liszki za 5 fotografii bez tytułu.

W kategorii Człowiek Złote Szkło otrzymał Rafał Michalak, Wrocław za fotografie: „Wstyd” oraz serię 5 fotografii pod tytułem „Ściana”,  Srebrne Szkło  – Arkadiusz Branicki, Opole, za fotografię „Sleep”, a Brązowe Szkło  – Barbara Dukszta, Kętrzyn, za fotografię „bez tytułu”.

Srebrne Szkło w kategorii Człowiek Arkadiusz Branicki “Sleep”

W kategorii Natura: Złote Szkło otrzymała Joanna Borgieł, Kraków za 3 fotografie Ice-graphic I, II, III”, Srebrne Szkło  – Michał Wichowski, Olsztyn, za fotografie „Łabędź”, a Brązowe Szkło  – Cezary Krywiczanin, Mrągowo, za fotografię „Ważka”.

Brązowe Szkło w kategorii Natura Cezary Krywiczanin Ważka

Brązowe Szkło w kategorii Natura Cezary Krywiczanin “Ważka”

W kategorii Architektura: Złote Szkło otrzymała Iwetta Gintowt-Paprocka, Liszki za fotografię „bez tytułu”, Srebrne Szkło  – Piotr Grochala, Warszawa, za fotografię „Tajemniczy Lublin_3”, a Brązowe Szkło  – Michał Sieradzan, Kielce, za fotografię „Drzewo pamięci”.

Grand Prix oraz Złote Szkło w kategorii Architektura Iwetta Gintowt-Paprocka “bez tytułu”

Jury postanowiło również wyróżnić i zakwalifikować do wystawy pokonkursowej 45 fotografii. Ich pełen wykaz znajduje się na oficjalnej stronie Mistrzostw: www.omf.mok.olsztyn.pl

Nagrodzone oraz wyróżnione prace znajdą się na wystawie pokonkursowej, której wernisaż odbędzie się wraz z galą rozdania nagród dnia 5 listopada 2015 roku, o godzinie 18:00 w Galerii Amfilada Miejskiego Ośrodka Kultura w Olsztynie, przy ulicy Dąbrowszczaków 3 w Olsztynie. Wstęp na galę rozdania nagród oraz wystawę jest wolny.

Fundatorami nagród są: Prezydent Miasta Olsztyn Piotr Grzymowicz, Highlander Polska, Fotosilesia, Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich, ABFOTO oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

 Patronat medialny sprawują: Gazeta Olsztyńska, Polskie Radio Olsztyn, TVP Olsztyn,Foto-konkursy.info, Camera.pl, Olsztyn Żyje, Telewizja Olsztyn, Portal Olsztyn24.com, Bez Wierszówki.

Konkurs wspierają dofinansowaniem Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie oraz Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich.

Organizatorem konkursu jest Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, Kamienica Naujacka, ul.Dąbrowszczaków 3, 10-538 Olsztyn.

/Fotografia na szczycie postu: Iwetta Gintowt-Paprocka, bez tytułu/

Paweł Staszak

Autor: | Opublikowano:

Napisz komentarz

Autor: | Opublikowano: